Segítőkre szükség volt, szükség van és szükség lesz. Nehéz élethelyzetet kell megoldanod? Változni, fejlődni szeretnél? Esetleg mélyebb önismeretre vágysz? Akárhogyan is, de megszületett benned a döntés, segítséget kérsz. Igen, ám, de kitől? Hova és kihez fordulj? Első körben annak érdemes utánajárni, hogy melyik segítő szakma képviselőjére van szükséged, majd meghozni a döntést, hogy azon belül kit válassz. Manapság nagyon széles és színes a repertoár, rengeteg lehetőség áll rendelkezésedre.
A teljesség igénye nélkül a főbb segítő szakmák a következők:
- Pszichiáter: orvosi egyetemet végzett, pszichiátria szakvizsgával rendelkezik. Pszichiátriai betegek gyógyításával foglalkozik, gyógyszert írhat fel.
- Pszichológus: bölcsészkart végzett szakember, klinikai szakpszichológusi végzettséggel foglalkozhat betegekkel is.
- Coach: edző, kvázi lelki tréner.
Ahogy a személyi edző a testedet, úgy a coach a személyiséged „edzi”, abban segít, hogyan legyél életed különböző területein a lehető legjobb önmagad. A coachok sok esetben szakosodnak, van, aki üzleti, más magánéleti téren segít, van, aki a párkeresésben, más az anyaságban. Aszerint válassz, hogy neked leginkább mire van szükséged! Fontos: a coach nem tanácsadó, segítségével Te találod meg a saját megoldásodat egy adott élethelyzetre. Manapság sok kineziológus – többek között én is – alkalmaz a kezelés során coaching technikákat.
- Kineziológus: a kezelés során kérdéseket tesz fel és izomteszt segítségével azt vizsgálja, hogy egy kimondott szó, vagy kérdés milyen hatással van a testedre, majd energetikai korrekciókat végez annak érdekében, hogy energetikailag rendbe tegye a tested, ezáltal mentálisan a lelked. A természetgyógyász kineziológus kineziológiai módszerei mellett természetgyógyászati ismereteit is alkalmazza. Sokféle kineziológiai rendszer létezik, érdemes utánajárni, hogy neked melyikre van szükséged. A különböző módszerek energetikai hátterét a Hagyományos Kínai Orvoslás adja, nem placebó, nem kell hinned benne, nem attól működik!
A kienziológus nem varázsló, nem kuruzsló, nem diagnosztizál, nem gyógyít, ehelyett energetikai kiegyensúlyozás segítségével beindítja a tested öngyógyító folyamatait. A kineziológiáról további információkat itt olvashatsz, kineziológust itt kereshetsz.
Ha megvan a „MIT” akkor jöjjön a „KIT”
Jó, ha ismerőseid, barátaid ajánlanak szakembert, így első kézből származó hiteles információt kaphatsz. Persze közel sem biztos, hogy aki a barátodnak szimpatikus, neked is az lesz. Azt javaslom, hogy minden esetben nézz körül a „piacon”. Ha tetszik a szakember weboldala, Facebook oldala, az már fél siker. A segítők többsége nem adja ki nagy marketingcégeknek oldalai kezelését, ezért jó eséllyel átjön a személyisége azokon keresztül. Fontosak az értékelések. Milyen értékelései vannak, van-e köztük negatív, ha igen, megválaszolásra került-e? Ez sok mindent elárul!
Segítőkkel szemben támasztott emberi és szakmai elvárások
Szerencsés, ha a segítő szakember rendelkezik „saját élménnyel”. Nyilván senkitől sem elvárható, hogy minden, az életben előforduló traumán átessen, de általánosságként elmondható, hogy segítőnek senki sem születik, hanem bizonyos külső és belső folyamatok átélése által segítővé válik. Ezek a folyamatok erősítik meg annyira a személyiséget, hogy képes legyen megtartani egy másik ember munkáját, nehézségét.
A kliensközpontú szemlélettel rendelkező segítő valódi személyiségével, empatikusan, elfogadóan, hitelesen van jelen van a segítő folyamat során. Támogatja kliensét önmaga megismerésében, a probléma okának feltárásában, a saját megoldás megtalálásában, valamint abban, hogy a kliens felfedezze, használja képességeit és a kezelés alatt elsajátított technikákat.
Elengedhetetlen szempont a szakmai felkészültség. Érdemes megtudni a képzettséget, hol és milyen iskolákat, tanfolyamokat végzett a szakember. Szintén fontos, hogy a választott segítő ismerje és betartsa a szakmájára vonatkozó kompetenciahatárokat, tudnia kell, mikortól nem kompetens az adott ember problémájával kapcsolatban.
Bizalom és szimpátia
Minden segítő kapcsolat alapja a bizalom és a szimpátia. Miután alaposan átnézted a szóba jöhető szakemberek közösségi- és weboldalait érdemes három lehetséges segítőt kiválasztanod, akik rendelkeznek a megfelelő emberi és szakmai háttérrel. Figyeld meg, hogy külön-külön milyen hatást váltanak ki belőled és a választáskor hallgass a megérzéseidre! Az intuíció a közös munka elindulása után is a segítségedre lesz, figyelj befelé és gondold végig, meg tudsz-e nyílni, tudsz-e együtt dolgozni a választott szakemberrel.
Végül, akiket jobb elkerülni: önjelölt segítők, akik valamilyen guru vagy mester szerepében tündökölnek, valódi segítséget nem nyújtanak, csak egyfajta álbiztonságot. Egy jó szakember nem akar magához láncolni, nem célja függőség kialakítása, nem várja el, hogy csodáld és nem emeli magát piedesztálra. A jó segítő pontosan tudja, hogy a munka oroszlánrésze a tiéd, ő – ha megkéred – csupán elkísér és támogat az utad egy részén.
Tehát, ha felmerül egy olyan nehézség az életedben, amiről azt érzed, nem tudod egyedül megoldani, ne szégyellj segítséget kérni! Minél hamarabb teszed meg, annál hamarabb találod meg a megoldást. Bízom benne, hogy soraim segítenek kiválasztani a megfelelő szakirányt és megtalálni a számodra legjobb segítőt.
Szeretettel:
Kóczán Anita