Coaching
Mi a coaching?
A coaching egy jól felépített segítő beszélgetés, amelynek a célja, hogy jobban megértsd azt az élethelyzetet, amiben benne vagy, és eljuss abba az állapotba, amibe szeretnél. A coaching tulajdonképpen egy változáskísérés. A változás lehet egy jobb helyzetmegértés, boldogabb énállapot, munkahelyi vagy magánéleti kihívás megoldása, erőforrás vagy célkeresés. A coaching folyamat alatt, az alkalmak során fejlődik az önismereted, önbizalmad, önszereteted, javulnak kapcsolataid, nő a motivációd és energikusabbnak érezheted magad. Többek között coaching téma lehet a személyes fejlődés, hivatás, énidő, életmód, párkeresés, párkapcsolati kihívások, igazából szinte bármilyen életterület, ami számodra kihívást okoz.
Fontos tudni, hogy a coaching nem terápia. A múltat csak annyira érintjük, ami a jelen megértéséhez szükséges. Fókuszunk a jelenen van és a jövő felé tart.
Lemma coaching
A lemma coaching rendszerszemléletű és megoldásorientált. Azon alapelvek mentén működünk együtt, hogy a megoldáshoz nincs szükség a problémára és ha valóban változtatni szeretnénk, akkor nem elég a megértés, az okos motiváció, sokkal inkább az érzéseinkhez kapcsolódó inspiráció lesz az, ami elindít. Kreatív és eredményes technikák segítségével a folyamat alatt meglátod önmagad, azt, hogy tele vagy lehetőséggel, erőforrással, tapasztalattal, tudással, tehetséggel. Felismered, hogy kerek egész vagy önmagadban, és ez segít abban, hogy haladni tudj az életedben. Megérzed, rájössz hogyan tudsz változtatni és ezáltal képes leszel alakítani a jövődet.
A lemma coaching “bőr alá” megy. Mit jelent ez? Odafigyelünk arra, hogy a kihívásod megoldásához milyen félelmek kapcsolódnak, hogyan lehet ezeket legyőzni, illetve megnézzük azt is, hogy van-e elegendő motivációd. A tisztázott háttér ismeretében céltudatosan kipróbálunk számodra testhez álló kísérleteteket, technikákat a jövőre vonatkozóan. A megfelelő arányban alkalmazott mélyítés (a félelmek és motivációk feltárása) és a széles eszköztár garantálja az ülések sikerességét.
Hogyan működik a coaching?
Segítő kérdésekkel feltárjuk a működésed, tudatosulnak a benned lévő érzések, gondolatok, hiedelmek. Ránézünk az erősségeidre, értékeidre, oldjuk a blokkjaid. Ezt követően felállítjuk a valódi célodat, ennek a célnak elérésére kidolgozunk egy akciótervet, amelynek a megvalósítását nyomon követjük, támogatjuk.
A közös munkánk egy egyenrangú együttműködés, nincs alá-fölérendeltségi viszony. Közösen dolgozunk a kihívásaidon, én a folyamatért felelek, a te felelősséged az, amit beleteszel az együttműködésbe. Mindig nagyon sok visszajelzést adok, és egyúttal kérek is, hogy neked mi volt jó, mi tetszett, mi vált be. Nálam olyan nem történik, hogy a folyamat során nem tudod, hogy mi történik. Mindig pontosan megbeszéljük, hogy melyik gyakorlat mire jó, és hogyan tudod otthon alkalmazni.
Folyamat menete
A coaching mindig egy folyamat. Az alkalmak történhetnek személyesen vagy online.
Az első alkalom egy kötetlen beszélgetés Rólad és Veled. Arról, hogy jelenleg mi foglalkoztat, miben szeretnél segítséget, mely életterületeken vannak problémáid. A beszélgetés egyúttal egy anamnézisfelvétel, amelynek célja személyiséged megismerése, családi háttered, életmódod, feltérképezése, hogy szükség esetén minden információ a rendelkezésünkre álljon.
Ezt követően körülbelül kéthetente, majd háromhetente következnek a coaching ülések, hogy a változásokat nyomon tudjuk követni. Egy átlagos coaching ülés hossza 60 perc, a mindfulness coachingé pedig 90 perc.
Rövid folyamat
Valamilyen speciális helyzetre, teljesítményre, vizsgára készülünk fel közösen. 2-3 ülés elegendő.
Megerősítés és tanulás
Itt a hangsúly a fejlesztésen van, azon, hogy önmagadra és a lehetőségeidre ráérezz. Hosszabb folyamat, minimum 5, de témától függően akár 10 alkalom is lehet. Az első alkalommal megbeszéljük, hogy előre láthatóan, számodra hány alkalom lesz szükséges, Ide tartozik például a készségfejlesztés, önbizalom, önszeretet, kommunikáció, párkeresés, párkapcsolati kihívások, mindfulness stb.
Támogatás átalakulásban
Hosszabb folyamat. Hosszú évekig benne voltál valamiben és ez most változik. Ide tartozik például a válás, gyerekek kirepülése, munkahelyváltás, új hivatás, vállalkozás indítás, nyugdíjba vonulás stb.
A coaching ülés alkalmanként 60 percet, mindfulness coaching esetén 90 percet vesz igénybe.
60 perc ára 15.000 Ft / alkalom.
90 perc ára 22.000 Ft / alkalom.
Szakterületeim
A TUDATOS JELENLÉT vagy más néven „Mindfulness” legegyszerűbben megfogalmazva azt jelenti, hogy a figyelmünket szándékosan a jelen pillanatra irányítjuk, annak megítélése nélkül. Megfigyeljük, mi zajlik a tudatunkban, érzelmi és fizikai testünkben, vagyis keletkezésükkel egy időben figyelünk gondolatainkra, érzéseinkre, testi érzeteinkre, cselekvési késztetésünkre. Az öntudatlan, gépies cselekedetet félelmek és bizonytalanságok vezérlik. A tudatos jelenlét gyakorlása nyitottságot, érdeklődést, elfogadást, együttérzést hoz az életünkbe. Sok gyakorlás után pedig eljutunk abba az állapotba, hogy már nem kell mindig tudatosan figyelni önmagunkat.
A jelenlét minősége két részből áll: a tudatosságból, vagyis tisztán látni, ami itt és most van, és a szerető kedvességből, a jelenlét szeretetéből, nem ítélkezésből.
Miért fontos a Tudatos Jelenlét (Mindfulness)?
- Gyorsan változik a világ, sok információ, inger ér minket.
- A múlton vagy jövőn gondolkodunk, nem a jelenben időzünk.
- Érzéseink és gondolataink spiráljában élünk.
- A megfelelés és hiányérzet a munkában és magánéletben belső konfliktusokat szül.
- Felnőtt életünk legnagyobb részét a munkahelyünkön töltjük – a betegszabadságok leggyakoribb oka a munka okozta stressz.
- Stressz tünetei: érzékenyebbek leszünk a történésekre, feszültség testi szinten és kommunikációnkban, szapora légzés, magas vérnyomás, a bőr hideg, nyirkos, gyomoridegesség, pupilla kitágul, gyengül a koncentráció, kimerül a szervezet, kiégéshez vezet.
- Néhány adat: közel 40 millió embert érint Európában a munkahelyi stressz, előrejelzések szerint 2030-ra a kiégés első helyen fog állni a halálos betegségek között.
A tudatos jelenlét elsajátítása egy hosszabb folyamat. A Mindfulness Coaching során azzal foglalkozunk, hogy a mindennapokban milyen gyakorlatok segítségével tudjuk egyre könnyebben életünk részévé tenni a mindfulnesst, a jelenlévő szerető tudatosságot. Foglalkozunk az éberség kifejlesztésével, légzőgyakorlatokkal, relaxációval, meditációval, az elménk működésének és érzéseinknek a megfigyelésével és napi szinten használható gyakorlatokkal. Legfontosabb azonban a szerető kedvesség, ítélkezésmentesség és elfogadás, mint szemléletmód elsajátítása. Könnyeddé és szeretettel telivé varázsolhatjuk az életünket általa.
A Mindfulness Coaching egy speciális coaching módszertan. A szupervízió alapú coaching folyamatára épül, amelyben foglalkozunk a jelen megértésén túl a jövő tervezésével, célalkotással és akcióterv megfogalmazásával. Munkánk során segítelek abban, hogy önmagadhoz kapcsolódj, felismerd, tisztítsd érzéseid, gondolataid, hiedelmeid, perspektívát válts, tudatosodjon a saját működésed és megtaláld a saját utad. Szemléletmódjában és fókuszában a Mindfulness Coaching során nagyobb teret kap a belső munka, a szerető jelenlét, elcsendesülés és a tiszta kapcsolódás.
A Mindfulnessnek számtalan jótékony hatása van:
- jobb összpontosítás,
- több energia,
- belső nyugalom, béke,
- fejlődik a türelem,
- kevesebb stresszreakció,
- könnyebb elfogadás,
- pozitív, szeretetteljes kapcsolatok (másokkal és önmagunkkal),
- javuló empátia,
- javuló hatékonyság,
- nagyobb kreativitás,
- tudatos döntéshozatal,
- erősödő pozitív látásmód,
- kevesebb indulatosság,
- kevesebb szorongás,
- javuló testi-lelki jóllét.
/Forrás: Coaching & Love Academy/
Mindennapi életünk során rengeteg tippet tanácsot olvashatunk arról, hogyan legyünk „igazi nők”, vonzó vagy „jó nők”. Magazinokból, közösségi médiából, baráti beszélgetésekből folyamatosan árad felénk, hogyan kéne kinéznünk, mitől leszünk szépek, boldogok és figyelemfelkeltőek a férfiak számára. A nők valóban vágynak rá, hogy csinosabbak legyenek, magabiztosak és elégedettebbek. Erre kínálnak megoldást a sminkelési és öltözködési tippek, fogyókúrák, önbizalomerősítő gyakorlatok, szépészeti beavatkozások, spirituális megközelítések, női csoportok, férfi „guruk” tanácsai és még sorolhatnánk.
De mit is jelent valójában a nőiesség? Vannak erre kimondott vagy kimondatlan szabályok? Mitől lesz valaki nőies más meg kevésbé? Egyáltalán mennyire fontos és releváns ez a téma? És ami még ennél is fontosabb: hol van az a megközelítés, hogy valójában emberek vagyunk a férfi-női minőségünkön túl? Milyen társadalmi, külső és belső elvárásoknak próbálunk megfelelni amikor a nőiességünkről esik szó? És nőként miért félünk sokszor megélni, megmutatni önmagunkat és hogyan lehet ezt feloldani? Mi valójában a saját utunk nőként?
A folyamat során először egy állapotfelméréssel kezdünk, feltérképezzük a meglévő erőforrásokat és a fejlesztendő területeket. Utána megnézzük, hogyan alakult a nőiességed az életed során, milyen hatások értek, milyen mintákat hordozol, és testi-lelki-szellemi szinten hogyan tudod magunkat erősíteni. Használunk ezekhez segítő-feltáró kérdéseket, rajzos feladatokat, vizualizációt, levélírást. Legvégül pedig egy akciótervez dolgozunk ki és megalkotjuk a saját boldog női énképedet.
Témakörök lehetnek:
- Mit jelent a nőiesség és milyen aspektusai vannak?
- Női minták, példaképek, transzgenerációs hatás
- Önbizalom, önbecsülés, önértékelés kérdései
- A nőiesség kultusza – történelem, vallás, fogyasztói társadalom hatása
- Női identitás, szerepek, szerepváltozás, szerepválság
- A szépség kultusza – elvárások fogságában vagy lázadás, mint jelenség
- A nőiség spirituális megközelítésének lehetőségei és csapdái
- Az anyaság szépségei és kihívásai a várandósság alatt, szülés-születésélmény, születést követően, kisgyermekes korban, kamasz gyerekekkel és felnőtt gyerekekkel
- Anyaság és kiégés, szorongás
- Életkörök – generativitás, a fiatalság kultusza
- A nőiesség és a TAO – jin és jang energiák és a női egyensúly megteremtésében
- Hogyan halljuk meg lelkünk szavát és éljünk kiteljesedett, boldog női életet
/Forrás: Coaching & Love Academy/
Jelentkezés

Kóczán Anita coach kineziológus vagyok.
Küldetés
A hozzám fordulók részére szeretnék megfelelő segítséget nyújtani ahhoz, hogy boldogabbá, élhetőbbé, szabadabbá váljon az életük. Rendkívül motiváló és felemelő érzés látni, amikor valaki megtalálja a helyét az életében, ahogy rendeződnek a körülményei és elindul a saját útján. Őszinte örömmel tölt el, amikor ennek a folyamatnak részese lehetek. Ezúton köszönöm a jelenlegi és jövőbeni Kliensemnek a megtisztelő bizalmat, amivel hozzám fordultok. Nem könnyű segítséget kérni, de ha megteszed, elindulsz azon az úton, ami közelebb visz önmagadhoz és egy minőségileg jobb, boldogabb jövő felé vezet.